Faculty & Staff Directory

Jerom B├ęcar

Principal

(801)610-8777
My Website

Hannah Tindall

Assistant Principal

(801)610-8777
My Website

Shane Hill

Assistant Principal

(801)610-8777
My Website

DeNae Anderson

Financial Secretary

(801)610-8777
My Website

Ashley McMillan

Administrative Secretary

(801)610-8777
My Website

Amy Reda

Attendance Secretary

(801)610-8777
My Website

Registrar

Karen Dean

Office Assistant

801-610-8777
My Website

Office Assistant

Wendy Staheli

Office Assistant

(801)610-8777
My Website

Office Assistant

Keri Smith

Flex Coordinator

(801)610-8777
My Website

Flex Coordinator

Angela Bradt

Student Advocate

(801)610-8777
My Website

Student Center

 

Janica Hayes

Aerobics/Student Success

(801)610-8777
My Website

Student Success/Aerobics

Randen Heywood

Orchestra Teacher


My Website

Orchestra, Music Appreciation

Jennifer Nudd

Choir Teacher

(801)610-8777
My Website

Choir

Sunshine Barney

Art Teacher

(801)610-8777
My Website

Ceramics 1/Intro to Ceramics

Deanna Scanlon

Art Teacher

(801)610-8777
My Website

Art I/Intro to Ceramics

Julie Bonifay

Drama Teacher


My Website

Drama, Music Theater

Richard Wills

Art Teacher

(801)610-8777
My Website

Art I/Student Success/Yearbook

Shannon Woodward

Dance Teacher

(801)610-8777
My Website

Dance teacher and Dance Company Coach

Chandra Young

Band Teacher


My Website

Percussion, Woodwinds, Band, Brass

Jay Anderson

CTE Technology Teacher


My Website

CTE Tech/Manufacturing

Nathan Corry

CTE/Business Teacher


My Website

CTE-Comp Tech/Marketing

Pari Bennion

FACS- Clothing

(801)610-8777
My Website

FACS- Clothing/Foods

Heather Bergholm

CTE/Business Teacher


My Website

 

Casey Marsh

CTE Teacher

(801)610-8777
My Website

CTE Tech

Dee Ann Peterson

CTE FACS/Foods

(801)610-8777
My Website

Foods Teacher

Joe Porter

CTE Technology Teacher


My Website

CTE Intro/ Comm Tech

Tiana Scoffield

CTE Teacher

(801)610-8777
My Website

CTE FACS/CTE Clothing

[/employee_profile]

Susan Abney

English Teacher


My Website

9th English/ELD

Jared Bray

English Teacher

(801)610-8777
My Website

8th Grade English/Journalism

Megan Cudworth

English Teacher


My Website

English 7/Creative Writing/English 8

Kirk Dalton

English Teacher


My Website

9th Honors/English 9

Bonnie Garcia

English Teacher

(801)610-8777
My Website

9th Honors, 8th English, 8th GT

Nathan Hatton

English Teacher

(801)610-8777
My Website

7th English, 7th GT

Camille Lindow

English Teacher


My Website

7th English/Read 180

Stefani Bailey

English Teacher

801-610-8777
My Website

English 8
English Aide
English Aide

Kim Brown

Math Teacher


My Website

Brian Taylor

Math Teacher

(801)610-8777
My Website

Intermediate II

Pam Dallon

Math Teacher


My Website

Intermediate II/ DD

Glenn Goodrich

Math Teacher


My Website

Secondary I/ DD

Jena Gregory

Math Teacher


My Website

Intermediate II/DD

Brie Gutzman

Math Teacher


My Website

Intermediate I

Chris McDonald

Math Teacher


My Website

Secondary I/ DD/ Secondary I Acc.

Larry Ward

Math Teacher


My Website

Intermediate I/ DD
Math Aide

 

Adam Brown

PE Teacher


My Website

PE

Darren DeGracie

PE Teacher


My Website

Boys PE/PE Skills/X Train

Susie Lowe

Health/PE Teacher


My Website

Health/Girls PE/PE Skills/X Train

Kimberly Moore

Health/PE

801-610-8777
My Website

Health/PE

Jordan Bird

Science Teacher


My Website

Biology/Biology Honors/ 7th/7th GT

Lisa Covert

Science Teacher


My Website

8th Grade

Chad Hunsaker

Science Teacher


My Website

Science/Student Success

Amanda Pollard

Science Teacher


My Website

7th Science/Earth Systems

Brad Leavitt

Science Teacher


My Website

Science/Student Success

Scott Ripple

Science Teacher


My Website

7th Grade Science/Bio Ag

Jake Southworth

Science Teacher

(801)610-8777
My Website

8th Grade Science

Jon Wilkinson

Science Teacher


My Website

8th/8th GT/Earth Systems

Leah Davis

History Teacher

(801)610-8777
My Website

US History

Stephanie Godfrey

Social Studies Teacher


My Website

Utah History/Student Success/Utah History GT

Ammon Grannis

Social Studies Teacher

(801)610-8777
My Website

Utah History/Student Success

Daniel Horne

Social Studies Teacher

(801)610-8777
My Website

US History/World Civ/US GT/World Civ H

Phil Mecham

Social Studies Teacher


My Website

US History

Weldon Wardle

Social Studies Teacher


My Website

Geography/Geography H

Jodie Bushnell

Special Education Teacher

801-610-8777
Peer Tutor Website

Life Skills

Steve Clements

SpEd Teacher

(801)610-8777
My Website

SpEd Teacher

Jenny Dipko

Special Education Teacher


My Website

SpEd Teacher

Jaymi Suojanen

Special Education Teacher


My Website

SpEd Teacher

Heather Layman

Special Education Teacher


My Website

SpEd Teacher

Justin Vance

Speech Pathologist

(801)610-8777
My Website

Speech Pathologist

Amie Schodel

School Psychologist

@alpinedistrict.org

(801)610-8777
My Website

School Psychologist

Kari Jensen

Para Educator

(801)610-8777
My Website

Special Education Para

Megan Peterson

Para Educator

@alpinedistrict.org

(801)610-8777
My Website

Special Education Para

Jacob Pierpont

Para Educator

@alpinedistrict.org

(801)610-8777
My Website

Special Education Para

Lindsey Bunjes

Para Educator

801-610-8777
My Website

Special Education Para

 

Jeff Clark

Counselor


My Website

Counselor for last names Me-Sc

Stephanie Cottam

Counselor


My Website

Counselor for last names He-Mc

Amy Flynn

Counselor


My Website

Counselor for last names Cr-Ha

Sharonda Nelson

Counselor


My Website

Counselor for last names A-Co

Cody Thompson

Counselor


My Website

Counselor for last names Se-Z
Registrar

Melissa Leatherwood

Guided Studies Teacher

(801)610-8777
My Website

Guided Studies

Michelle Hunt

Counseling Secretary

(801)610-8777
My Website

Counseling Secretary

April Triggs

Student Advocate/Guided studies

(801)610-8777
My Website

Guided Studies

Emily Hartung

Student Advocate

801-610-8777
My Website

Student Advocate

Lynda Peck

Student Advocate

801-610-8777
My Website

Student Advocate

Debra Smith

Student Advocate

801-610-8777
My Website

Student Advocate

Jonathan Claybaugh

Spanish Teacher

(801)610-8777
My Website

Spanish/Student Success

Zhe Jones

Chinese Teacher

(801)610-8777
My Website

Intro to Chinese/Chinese I/Chinese II

Mary McLerran

ASL Teacher


My Website

ASL

Jonathan Zabriskie

Spanish Teacher


My Website

Spanish/Student Success/Student Council

Hillary Hall

Media Specialist


My Website

Media Specialist

Cara Spittlelong

Media Specialist Assistant

(801)610-8777
My Website

Media Specialist Assistant

 

Garrett Larsen

Lead Custodian

(801)610-8777
My Website

Lead Custodian

Riley Hoggan

Day Custodian

(801)610-8777
My Website

Day Custodian

Freddy Cordova

Lead Night Custodian

(801)610-8777
My Website

Night Custodian

Larry White

Computer Technician

(801)610-8777
My Website

I.T. Guy

 

Dianna Byrd

Nutrition Services

801-610-8777
My Website

Nutrition Services

Janae Colburn

Kitchen Manager

(801)610-8777
My Website

Kitchen Manager

Cindy DenBoer

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Jackie Hoggan

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Janice Lunt

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Claire Santiago

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Debra Taeger

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Julie Warburton

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Jill Wayman

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services

Tamara Whitten (Cookie)

Nutrition Services


My Website

Nutrition Services